2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Kendelsen fra en domstol i Louisiana er en umiddelbar sejr for udenrigsminister Marco Rubio, men spørgsmålene om ytringsfrihed og procesrettigheder skal for en føderal domstol i New Jersey.

Propalæstinensisk demonstrant kan udvises fra USA

Triste omfavnelser efter en dommer afgjorde, at Columbia University-studerende og palæstinensiske aktivist Mahmoud Khalil kan deporteres. Foto: Kathleen Flynn/Ritzau Scanpix
Triste omfavnelser efter en dommer afgjorde, at Columbia University-studerende og palæstinensiske aktivist Mahmoud Khalil kan deporteres. Foto: Kathleen Flynn/Ritzau Scanpix

En dommer ved en immigrationsdomstol i Louisiana afgjorde fredag, at den propalæstinensiske aktivist Mahmoud Khalil kan udvises fra USA.

Syrisk-fødte Khalil, der har permanent opholds- og arbejdstilladelse i USA og er gift med en amerikansk statsborger, er tidligere kandidatstuderende ved Columbia University i New York og var en fremtrædende skikkelse, da studerende på universitetet sidste år demonstrerede mod Israels krigsførelse i Gaza.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her