Fuld digital adgang for 149 kr./md. i op til 6 måneder.

På Donald Trumps 80-års fødselsdag søndag afholdes der et kampsportsstævne på plænen foran Det Hvide Hus.

Regn og torden truer kampsportsstævne på Trumps fødselsdag

Foto: Evan Vucci/Ritzau Scanpix
Foto: Evan Vucci/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Et stort anlagt kampsportsarrangement på plænen ved Det Hvide Hus risikerer søndag at blive påvirket af regn og tordenvejr.

Det skriver mediet The Washington Times.

Stævnet afholdes på USA’s præsident Donald Trumps 80-års fødselsdag, og det er ventet, at præsidenten vil være blandt tilskuerne.

Den amerikanske vejrtjeneste National Weather Services lokalkontor har udsendt en advarsel om op til 41,1 graders varme og sandsynlighed for byger og tordenvejr om eftermiddagen og aftenen.

Dermed kan vejret komme til at påvirke flere af syv planlagte kampe ved stævnet, der er blevet forberedt de seneste uger.

Slag og spark foran Det Hvide Hus

4300 midlertidige siddepladser er sat op foran kampburet til særligt inviterede gæster, mens der er uddelt 85.000 fribilletter til folk, der på storskærme nær Det Hvide Hus kan følge UFC-kampene.

UFC står for Ultimate Fighting Championship og er den mest prestigefyldte, lukrative og magtfulde organisation i MMA, der står for Mixed Martial Arts.

Trump er jævnligt gæst til stævner i UFC, hvor udøverne må slå, sparke og bryde i jagten på at knockoute deres modstandere i et ottekantet bur.

Direktør for UFC, Dana White, siger i et interview med Fox News, at han normalt ikke bryder sig om at arrangere udendørsstævner på grund af usikkerheden omkring vejret. Det skriver CNN.

UFC holder nøje øje med vejrudsigten og regner ikke med, at det vil påvirke stævnet.

»Hvis det regner, så gennemfører vi det. Hvis det sner, gør vi det også. Lyn er det eneste, der kan stoppe os«, siger Dana White.

Arrangementet har fået navnet ’UFC Freedom 250’. Det henviser til USA’s fejring af landets 250-års jubilæum denne sommer.

UFC-begivenheden finder sted på den amerikanske helligdag ’Flag Day’ 14. juni, som samtidig er Trumps fødselsdag.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her