Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Ekstrem kulde lukker det midtvestlige USA

Dybfrossen. Folk fryser i USA blandt andet i Chicago, hvor folk prøver at beskytte sig mod iskolde  vinde.
Dybfrossen. Folk fryser i USA blandt andet i Chicago, hvor folk prøver at beskytte sig mod iskolde vinde.

Vindstød med arktisk kulde hærger det midtvestlige USA, hvor der mange steder er blevet målt de laveste temperaturer i mere end to årtier.

Kulden er så hård, at butikker, fabrikker og skoler er tvunget til at lukke. Samtidig har vejret mange steder lammet trafikken og myndighederne advarer nogle steder om, at det er livsfarligt at gå ud.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her