Amerikanske unge gør oprør mod skoleskyderier

16-årige Mary Claire Foley omfavner sin jævnaldrende veninde Ariana Skafidas ved en mindesstund for ofrene for skoleskyderiet i sidste uge. Dirk Shadd/AP
16-årige Mary Claire Foley omfavner sin jævnaldrende veninde Ariana Skafidas ved en mindesstund for ofrene for skoleskyderiet i sidste uge. Dirk Shadd/AP
Lyt til artiklen

Blodige skoleskyderier i USA følger typisk et fast mønster.

Tragedien udspiller sig som breaking news i medierne. Demokratiske politikere kræver øget våbenkontrol. Republikanere siger, at det er for tidligt at politisere tragedien og opfordrer til, at man i stedet beder for ofrene og de efterladte. De magtfulde våbenlobbyister i National Rifle Association (NRA) holder lav profil. Sociale medier går amok i spekulationer og sammensværgelsesteorier – og efter nogen tid bliver USA optaget af andre ting.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her