Danmark bør give tilladelse til vindmølleparker på havet, som ellers har fået afslag af frygt for statsstøtte. Det mener ejerne og en energiprofessor efter regeringens havmølleflop i december.

Professor efter stort flop: Nu giver statens nej til gratis havmøller slet ingen mening

Lyt til artiklen

I alt 33 havmølleparker, der kan mangedoble den danske produktion af grøn energi på havet, øjner en ny chance, efter at regeringen floppede fuldstændig med historiens største udbud af havmøller i december.

Ved udbuddet ønskede ingen energiselskaber at betale staten for at sætte vindmøller på tre af de placeringer i Nordsøen, som ellers er mellem de mest attraktive i verden til havvind.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her