En mikroskopbillede af skimmelsvampen Aspergillus fumigatus tilsat farve for at fremhæve strukturer og kontraster og forstørret 2.000 gange. Foto: Jannicke Wiik-nielsen, Veterinær/Ritzau Scanpix

En skimmelsvamp, som landbrugets pesticider har gjort resistent over for effektiv medicin, findes i prøver overalt i landet. Naturfredningsforeningen og lungemedicinere kræver forbud.

Sprøjtemidler har gjort livsfarlig skimmelsvamp resistent over for medicin. Nu har den bredt sig til hele landet

En mikroskopbillede af skimmelsvampen Aspergillus fumigatus tilsat farve for at fremhæve strukturer og kontraster og forstørret 2.000 gange. Foto: Jannicke Wiik-nielsen, Veterinær/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Hver eneste plet jord i Danmark indeholder skimmelsvamp, som landbrugets brug af sprøjtemidler har gjort resistente over for det bedste lægemiddel til at bekæmpe infektion i mennesker. Hvert år dør stærkt svækkede patienter derfor med skimmelsvamp i lungerne på de danske hospitaler, fordi de modtager en uvirksom eller mindre effektiv behandling.

En ny rapport fra Miljøstyrelsen dokumenterer, at forskerne finder den resistente Aspergillus fumigatus-svamp overalt, hvor de leder: korn- og kartoffelmarker, potteplanter, jord på kartofler, kompostbunker, møddinger med hestemøg, parker, kolonihaver og sågar en have tilhørende Statens Serum Institut.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her