I mange hundrede år blev makrellen set som en beskidt og uhellig fisk, de færreste danskere turde spise. I dag er den en af vores mest dyrebare sommerdelikatesser og på kraftig tilbagegang. Hvordan gik det til?

Makrellen lå engang på lur ved Skagen som en nordisk piratfisk, der bed folkekær digter til blods

Holger Drachmann (1846-1908) boede og arbejdede store del af sit liv i Skagen, hvor der på daværende tidspunkt fandtes enorme mængder makreller.  Illustration: Jens B Mørch
Holger Drachmann (1846-1908) boede og arbejdede store del af sit liv i Skagen, hvor der på daværende tidspunkt fandtes enorme mængder makreller. Illustration: Jens B Mørch
Lyt til artiklen

For 150 år siden risikerede danske badegæster at blive bidt til blods af sultne makreller, hvis de vovede at tage sig et forfriskende dyp sidst på sommeren. De tigerstribede fisk lå nærmest på lur i store klumper og ventede på folk som en slags nordisk piratfisk.

I hvert fald hvis man skal tro den folkekære poet Holger Drachmann, der i 1877 skrev et helt digt om et grusomt makrelangreb, han var udsat for under en badetur:

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her