Grøn tænketank anslår, at Danmarks udslip af drivhusgasser bliver op til en halv million tons højere i 2030, fordi vi bliver ved med at dyrke klimaskadelige marker.

Efter endnu en forsinkelse i landbruget misser regeringen Danmarks vigtigste klimamål

Illustration: Rasmus Vendrup / Originalfotos: Unsplash / Nicolai West

Danmark står til at misse klimamålet om at sænke udslippet af drivhusgasser med 70 procent i 2030 målt i forhold til 1990. Målet udgør det oprindelige omdrejningspunkt i klimaloven fra 2020.

Klimamålet er kommet yderligere i fare, efter at regeringen fredag eftermiddag offentliggjorde en ny og nedslående prognose for de mest klimaskadelige marker, de såkaldte lavbundsjorde. De udgør otte procent af det danske landbrugsareal og sender drivhusgasser ud i atmosfæren, når de bliver dyrket.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her