Det er ikke tilfældigt, at klimatopmødet C40 finder sted i netop København. Vi kan nemlig noget med havnevand, fjernvarme og cykler.
København er klimaduksen:Især tre ting trækker borgmestre fra hele verden til Danmark
København er langt fremme, når det handler om at nedbringe udledningen af CO2. Blandt andet har man gode erfaringer med at bruge vandet fra havnene til at nedkøle bygninger. Foto: Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen
Henter...
I dag skydes C40 i gang i København. De næste tre dage vil over 1.000 delegerede og borgmestre fra nogle af verdens største byer være samlet i hovedstaden. Her skal de blandt andet udveksle erfaringer med, hvad byerne hver især gør i kampen mod klimaforandringerne.
København er særligt udvalgt som vært af C40-byerne, fortæller Simon Kjær Hansen, der er direktør for C40.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.