Vi taler om at undgå madspild og at spise sæsonens grøntsager. Men der var engang, hvor begge dele var en selvfølgelighed, fordi maden var knap. Kan vi i en tid med klimaforandringer og pres på klodens ressourcer lære noget af tidligere generationer?

Kaj Fjellerad spiste havregryn uden sukker til morgenmad – hans barnebarn får vegansk smoothie på mandelmælk

Nygade i Nykøbeing Mors, 1948. Kaj Fjellerads barndomsgade - hans forældres tobaksforrenting lå på venstre side af gaden.
   Foto: Jens Hartmann Schmidt/POLFOTO
Nygade i Nykøbeing Mors, 1948. Kaj Fjellerads barndomsgade - hans forældres tobaksforrenting lå på venstre side af gaden. Foto: Jens Hartmann Schmidt/POLFOTO
Lyt til artiklenLæst op
06:26

Han sov på det uopvarmede kvistværelse sammen med sine brødre. Når de vågnede, gik de ned i stuen, hvor der lugtede lidt af muld, fordi brændslet i kakkelovnen var tørv. Her varmede de sig på en kop erstatningskaffe til morgenmaden, som bestod af havregryn med mælk – uden sukker. Måske også et stykke rugbrød med ost. Det var i Danmark i 1940’erne.

Hun bor i et stort hus, hvor de lige har fået bygget nyt køkken. En maskine laver kaffe ud af små kapsler, og der er yoghurt og mysli, når familien vågner. Undtagen til den yngste datter, som eksperimenterer med veganisme og derfor får smoothie med avokado, banan og mandelmælk.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her