Kvinden bag den økonomiske teori donutmodellen er kommet til C40-borgmestermøde i København.

Stjerneøkonom roser København under klimatopmøde - og giver et par alvorsord til Frank Jensen

 Sådan 
en havde Kate Raworth taget med i Københavns Rådhus for at forklare den bæredygtige og cirkulære økonomiske model, som skal være afløseren for den klassiske lineære tankegang, der kun har fokus på øknomisk vækst. Foto: Lise Ring
Sådan en havde Kate Raworth taget med i Københavns Rådhus for at forklare den bæredygtige og cirkulære økonomiske model, som skal være afløseren for den klassiske lineære tankegang, der kun har fokus på øknomisk vækst. Foto: Lise Ring
Lyt til artiklen

Det mindede lidt om begyndelsen på en plan af Egon Olsen: Aktionen gik i gang præcis klokken 16.25 i den store festsal på Københavns Rådhus, og hun skulle bruge en gummislange og en stor grøn badering.

Det var ikke en helt almindelig økonomisk præsentation, som stjerneøkonomen Kate Raworth kom med, da hun i går præsenterede sin såkaldte donutmodel ved åbningen af det store C40-borgmestermøde i København.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her