3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Forhandlere i Glasgow arbejder på at løse et seks år gammelt problem og skabe et marked for klimakreditter, som de grønne ønsker hen, hvor peberet gror.

I lukkede mødelokaler prøver forhandlere at bevare smuthuller, som fuldstændig kan underminere klimaaftale

Shell er mellem de virksomheder, som har købt såkaldt klimakompensation gennem kreditter, som ifølge eksperter ikke leverede de lovede reduktioner.  Foto: Valdemar Ren
Shell er mellem de virksomheder, som har købt såkaldt klimakompensation gennem kreditter, som ifølge eksperter ikke leverede de lovede reduktioner. Foto: Valdemar Ren

Et uforløst hjørne af den seks år gamle Paris-aftale kan underminere de klimaindsatser, som både regeringer og private virksomheder forpligter sig til.

Efter strandede forhandlinger på de seneste to topmøder er det nu eller aldrig, hvis der skal indgås en aftale om et marked for klimakreditter. Trods intense drøftelser mellem ministre og embedsmænd både før og under topmødet i Glasgow tør ingen endnu spå om udfaldet.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her