Danmark vil få meget mere strøm fra havvind i 2030 end planlagt, hvis seks projekter får en endelig godkendelse.

Ny afgørelse åbner for en kolossal udbygning med havvind i de danske farvande

Havvindmølleparken nær Anholt i Kattegat får måske en storebror ved Læsø, et af seks nye havvindmølleprojekter. Foto: Finn Frandsen
Havvindmølleparken nær Anholt i Kattegat får måske en storebror ved Læsø, et af seks nye havvindmølleprojekter. Foto: Finn Frandsen
Lyt til artiklen

En afgørelse fra Energistyrelsen åbner for en kolossal udbygning med havvind i de danske farvande – ud over den udbygning, som partierne i Folketinget har vedtaget. Det drejer sig om seks projekter, der tilsammen vil kunne producere næsten tre gange så meget strøm som den kommende Energiø Bornholm.

Med et hurtigt tempo i den videre planlægning og myndighedsbehandling vil de første havmølleparker kunne levere strøm allerede i 2026-27, siger Michael Hannibal, partner i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), som står bag fem af de seks projekter.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her