2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Fjern momsen på frugt og grønt, lyder opfordringen fra patientforeninger, butikker og sundhedseksperter. Skatteminister Jeppe Bruus har sat gang i en analyse af, hvad differentieret moms vil koste.

»Det er meget glædeligt«: For første gang i årtier ser en skatteminister på, om han vil pille ved momsen

I Lidl var frugt og grønt markant billigere i februar og marts, fordi kæden 'betalte momsen' for kunder med kundekort.
Det fik salget til at stige med 13 procent. Foto: Finn Frandsen
I Lidl var frugt og grønt markant billigere i februar og marts, fordi kæden 'betalte momsen' for kunder med kundekort. Det fik salget til at stige med 13 procent. Foto: Finn Frandsen

Danmarks system med høj og ens moms på stort set alle typer varer bliver nu set efter i sømmene.

For den socialdemokratiske skatteminister Jeppe Bruus har sat sine skattefolk i gang med en analyse, der skal vise, hvad det vil koste samfundet at ændre på momsen, så nogle varer kunne slippe billigere – for folkesundhedens og klimaets skyld.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her