Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Genoptaget #MeToo-sag mod tidligere filmproducent Harvey Weinstein indeholder ny anklage om overgreb.

Weinstein skal for retten tirsdag i genoptaget voldtægtssag

Lyt til artiklen

En appeldomstol konkluderede sidste år, at den tidligere filmproducent Harvey Weinstein ikke havde fået en retfærdig retssag, da han i 2020 blev fundet skyldig i voldtægtsanklager.

I næste uge, godt et år senere, skal sagen gå om.

Det skriver den britiske avis The Guardian.

I februar 2020 blev han dømt for voldtægt og seksuelt overgreb og fik 23 års fængsel.

Dommen blev dog omstødt i april sidste år, fordi der under retssagen blev indkaldt vidner, som ifølge appeldomstolen ikke havde været udsat for det, som Weinstein var tiltalt for i sagen.

På trods af omstødelsen af dommen er han forblevet fængslet, fordi han er dømt i en anden voldtægtssag i Californien.

I den sag fik han 16 års fængsel.

Den genoptagne sag vil omfatte endnu en anklage om at have tvunget en anden kvinde til oralsex i 2006 på et hotel på Manhattan.

Weinsteins advokater har argumenteret for at holde sagerne adskilt, men anklagerne mente, at de har så mange fællestræk, at de bør slås sammen.

I årtier var Harvey Weinstein en af de mest magtfulde producere i den amerikanske filmindustri.

Han har blandt andet været med til at stifte produktionsselskaberne Miramax og The Weinstein Company.

Han er blevet anklaget for overgreb af en lang række kvinder, siden #MeToo-bevægelsen begyndte at rulle i efteråret 2017.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her