Knald på skærmen, samtykkeerklæringer og udeblivende kys har gennem reality tv-historien fået danskerne til at diskutere intimitet. Det har både Susan K. fra ’Paradise Hotel’, Morten fra ’Gift ved første blik’ og Christian fra dette års ’Bachelor’ oplevet, da deres grænser kastede dem midt ind i den offentlige debat.

Tre reality-deltagere har selv mærket tidens blik på seksualitet, køn og frisind

Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
15:51

Nogle kysser alt for meget på tv. Andre kysser alt for lidt. Nogle har lige lovlig meget sex. Andre tager sig lige lovlig god tid, før der er erotik for åben skærm. Én ting er i hvert fald sikker: Hvis du deltager i et datingprogram, kommer du til at høre for det, hvis ikke du lever op til seernes forventninger til intimitet.

Senest er de to mandlige frontfigurer i årets netop overståede ’Bachelor’ på TV 2 blevet kaldt både kedelige og decideret fejlcastede, fordi de ikke havde lyst til at kysse programmets ellers velvillige kvinder. Christian Ulrik Hansen er en af dem og fortæller i denne artikel, at stormvejret for ham kom helt uventet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her