Vestergade 58 lukker lige inden 60-års jubilæet. Ifølge forvalteren har stedet længe været uden indtjening.

Ikonisk spillested i Aarhus lukker efter 59 år

    Simon Kvamm og Peter Sommer giver her under navnet 'De Eneste To' koncert på Vestergade 58. Foto: Tobias Nørgaard Pedersen
Simon Kvamm og Peter Sommer giver her under navnet 'De Eneste To' koncert på Vestergade 58. Foto: Tobias Nørgaard Pedersen
Lyt til artiklen

Det kendte spillested Vestergade 58 i Aarhus lukker efter 59 år.

Det skriver Århus Stiftstidende.

»Jeg er virkelig trist på musikkens og byens vegne. Men stedet har længe været en forretning uden indtjening, og økonomien er år for år blevet mere presset af blandt andet stigninger i huslejen«, siger forpagteren af Vestergade 58, Carola Alvarado, til mediet.

I september opsagde Carola Alvarado lejemålet på spillestedets adresse i håbet om, at der kunne laves en ny lejeaftale.

Det lykkedes ikke. Derfor lukker det spillested, der blandt andet har dannet rammerne for det sted, hvor Anne Linnet for første gang sang ’Smuk og dejlig’.

»Jeg er virkelig ked af at være den, som må lukke et legendarisk spillested i Aarhus. Det gør ondt at træffe den beslutning i en by, som har brug for diversitet på musikscenen. Alt for meget ligner hinanden«, siger forvalteren.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her