Der gik lang tid, før det franske præsidentpar og traditionelle medier begyndte at forholde sig til konspirationsteorien om, at Brigitte Macron skulle være født som en mand. En fejl, mener fransk ekspert.

Ekspert: Medierne begik en klar fejl i sagen om Macron-rygterne

I flere år har Brigitte Macron levet med rygter om, at hun er født som en mand. Nu er ti personer blevet dømt skyldige i chikane.  Foto: Ludovic Marin/Ritzau Scanpix
I flere år har Brigitte Macron levet med rygter om, at hun er født som en mand. Nu er ti personer blevet dømt skyldige i chikane. Foto: Ludovic Marin/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

I fire år er en vedholdende konspirationsteori sluppet af sted med at sprede sig.

Brigitte Macron, der er gift med den franske præsident, har i en årrække levet med rygter om, at hun er født som en mand, og at hun er transkønnet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her