Børn, der slår hånden af deres berømte forældre, er blevet en kulturel subgenre hos berømthederne. Men det spås større udbredelse blandt os andre. Der er alligevel grund til optimisme, skriver Camilla Stockmann i ugens kulturkommentar.
Er du bange for, at det samme sker for dig som i familien Beckham? Der er måder at undgå det
Beckham-parrets børn har ofte været fast inventar på den røde løber og på sociale medier. Nu siger Brooklyn Beckham, at det hele har været orkestreret for at styrke brandet. Illustration: Caroline Niegaard. Originalfoto: Henry Nicholls/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklenLæst op af Camilla Stockmann
06:09
Henter...
For nogle dage siden gik jeg så fordybet i en samtale ved Søerne i København, at jeg overså en ven, der ihærdigt vinkede for at fange min opmærksomhed. Han klagede i en sms og bemærkede, at det virkede til, at vi talte om noget alvorligt, hvilket jeg kunne bekræfte:
»Familien Beckham!«.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.