En lang række teaterfolk kritiserer udpegelsen af Nønne Mai Svalholm til central post i Statens Kunstfond og har klaget over arbejdsmiljøet under teaterlederen. To fagforbund har inddraget kulturministeren. Nønne Mai Svalholm siger, at der mangler konkrete og dokumenterede anklager. Ministeren afviser at gå ind i sagen.
Der er opstået ballade omkring et af de medlemmer, der sidder i Projektstøtteudvalget for Scenekunst under Statens Kunstfond, der holder til i denne bygning på H.C. Andersens Boulevard i København Originalfoto: Mogens Flindt
Mere end 130 millioner kroner.
Så meget skal Statens Kunstfond i år uddele i offentlig støtte til teater og scenekunst rundt omkring i landet. Støttekroner, som for mange aktører kan være afgørende for, om de kan realisere deres projekter.
Men der er opstået ballade omkring et af de medlemmer, der er blevet udpeget til at bestemme, hvilke projekter der skal modtage offentlig støtte.