Tilbud: Få digital adgang og avisen leveret i weekenden for 199 kr./md.

Hayden Panettiere, der startede sin karriere som barnestjerne, er gået bort. I maj udgav hun selvbiografi.

Skuespiller Hayden Panettiere er død i en alder af bare 36 år

Foto: Mario Anzuoni/Ritzau Scanpix
Foto: Mario Anzuoni/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Den amerikanske skuespiller Hayden Panettiere er død i en alder af 36 år.

Det oplyser en repræsentant for Panettiere i en udtalelse til mediet ABC News.

»Det er med dyb sorg, at vi meddeler, at vores elskede Hayden tragisk er gået bort«.

»Hun var et fantastisk lyspunkt og en naturkraft, som bragte umådelig meget kærlighed og glæde til alle, der kendte hende - og til de millioner, der så hende på skærmen«, står der i udtalelsen.

Der er ikke umiddelbart blevet delt oplysninger om omstændighederne for skuespillerens død, skriver ABC News.

Hayden Panettiere begyndte sin karriere som barnestjerne og har optrådt inden for både tv og film.

Hun fik sit gennembrud i 2006 i NBC-tv-serien ’Heroes’, hvor hun i fire sæsoner spillede cheerleaderen Claire Bennet.

Samme år havde hun hovedrollen i den tredje af Bring it On-filmene ’Bring It On: All or Nothing’.

Berømmelsen voksede yderligere, da hun fra 2012 til 2018 spillede karakteren Juliette Barnes i serien ’Nashville’.

Panettiere har blandt andet også medvirket i ’Remember the Titans’, ’Raising Helen’, ’Ice Princess’ og ’Scream 4’.

I maj udgav hun selvbiografien ’This Is Me: A Reckoning’.

Her åbnede hun ifølge The Hollywood Reporter op om opvæksten i rampelyset og udfordringer med blandt andet misbrug og fødselsdepression.

Skuespilleren var fra 2009 til 2011 og igen fra 2013 til 2018 i et forhold med den ukrainske sværvægtsbokser Wladimir Klitschko.

De fik i 2014 datteren Kaya.

ritzau

PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her