Præst: C. V. Jørgensen skriver Danmarks bedste salmer

Sangskriveren C. V. Jørgensens brug af begreber som liv og lys er med til at give hans senere sange et kristent islæt, mener sogneprsæt Anders Kjærsig.
Sangskriveren C. V. Jørgensens brug af begreber som liv og lys er med til at give hans senere sange et kristent islæt, mener sogneprsæt Anders Kjærsig.
Lyt til artiklen

Sognepræst Anders Kjærsig genopdagede C. V. Jørgensen for fire år siden, da hans far fik kræft.

»I otte måneder kørte jeg frem og tilbage mellem mit arbejde og der, hvor mine forældre boede. Jeg sad to en halv time i bilen hver dag, og der kunne jeg jo ikke læse bøger, hvilket er vigtigt for mig. Så jeg købte jeg en cd med C.V. Jørgensen, som jeg ellers ikke havde lyttet til siden slutningen af halvfjerserne. Og noget ved det rørte mig«, fortæller han.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her