DR dropper morgennyheder

Lyt til artiklen

Det er formentlig en blanding af dårlige seertal og et ønske om at spare på programbudgettet, der får DR til at lukke ned for morgennyhederne. Politiken.dk erfarer, at DR vil annoncere lukningen på et pressemøde i morgen. DR Morgen har lige siden den første udseendelse 1. november 2001 ligget langt bag konkurrenten på TV 2, hvor Go’ Morgen Danmark med indlagte nyheder både dengang og stadig napper de fleste morgenfriske seere.

Satsning på aftenfladen

To måneder efter premieren havde DR Morgen blot 38.000 seere, hvor alternativet på TV 2 havde 149.000. Nu tager DR konsekvensen og dropper de tidlige nyheder. I stedet vil DR satse stort på det nye program ’Velkommen hjem’, som skal sendes live fra Rådhuspladsen i København fra nytår.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her