djævelens advokat Djævelens Advokat har fat i Mads Nørgaard

Lyt til artiklen

Nu faldt masken endelig, Mads: du skal lave kostumer til Det Kongelige Teater – endda balletten! Altså: Mads Nørgaard er en snob og slet ikke den hippe undergrunds boheme, det lykkedes ham at bilde os andre at han var ind i årevis.
»Ja, jeg vil i hvert fald sige at jeg har prøvet at holde det nede. Men nu er min indre ballerina sprunget ud. Det nytter simpelthen ikke at spærre hende inde«.

Aha, du foretrækker altså holde dig til det kropslige i dine svar. »Ja, det kan du sige«.

Du har ellers kørt den meget godt med modeshows i Den Grå Hal, PH-meninger og halvfemserironi. Men nu er løbet kørt. Hvordan er stemningen på de mondæne kontorer på Amagertorv? »Stemningen er sådan set god nok herinde. Der er selvfølgelig nogle medarbejdere, der stadig undrer sig over, at jeg går med strutskørter. Men de kalder mig dog stadig Mads – og ikke fru Nørgaard«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her