Når Tivoli gør klar til at lukke portene på åbningsdagen, 12. april, skal festfyrværker Michael Wullf Pedersen bevise, at han er det rigtige valg til Tivolis nye fyrværker. I et opløb blandt tre kandidater, som beviste deres evner i forbindelse med 'Jul i Tivoli', har Michael Wullf Pedersen og hans firma 'Højen & Magic Fyrværkeri' fået den hæderkronede og traditionsbundne opgave, der går ud på med et flot fyrværkeri at sende Tivolis gæster hjem - eller videre - og på denne måde sige 'tak for i aften'. Sikkerhed og oplevelse Fra 29. maj og indtil Tivolisæsonen slutter 24. september, leverer Michael Wulff Pedersen hver aften efter mørkets frembrud det gevaldige knald og det spektakulære skue over det indre København. Undtagen er dog fredagsaftnerne, hvor Tivolis H.C.Andersenshow 'Et Tivoli eventyr' genoptages fra sidste sæson. Heri indgår dog også et fyrværkeri, som den nye fyrværker kreerer. I udvælgelsen har Tivoli, ifølge underholdningschef Peter Rose, lagt vægt på sikkerhed, miljø, oplevelse og kvalitet.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Fostre får lov at gå til, selv om de godt kunne reddes: »Jeg beskyldte mig selv for, at jeg ikke kunne holde på vores barn«
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Hallo DR, hvad er det for en historie, I vil fortælle?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00








