Folketingets Præsidium har afvist at behandle en klage fra Enhedslisten, der var utilfredse med, at regeringen først i januar inddrog Det Udenrigspolitiske Nævn i Muhammed-sagen. »I præsidiet var vi enige om, at det er en meget vigtig diskussion, men også, at vi simpelthen ikke har mandat til at behandle en sådan klage. Derfor må klagen rettes til Det Udenrigspolitiske Nævn«, siger Folketingets 1. næstformand, Svend Auken. Kommer ikke videre med klage Ifølge grundloven skal regeringen rådføre sig med Det Udenrigspolitiske Nævn »forud for enhver beslutning af større udenrigspolitisk rækkevidde«. Beslutningen betyder, at Enhedslisten formentlig ikke kommer videre med sin klage. Baggrunden for klagen er nemlig især ønsket om en egentlig undersøgelse af regeringens håndtering af Muhammed-sagen, men en sådan undersøgelse er der ikke flertal for i hverken nævnet eller Folketinget.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Jeg vil bruge min vetoret, siger Trump til Fox
-
Analyse: Det er en blå tsunami, der dramatisk vil ændre dynamikken i amerikansk politik
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Trumps onde ånd vinder Georgia
-
Når først man er kommet i gang, er det ikke sådan at slukke
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Vi klager! Ja, men det gjorde vi også i gamle dage
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce