Brian Grazer, producer bag 'Da Vinci Mysteriet', har netop købt rettighederne til Beslan-tragedien. Det beretter den engelske avis The Guardian. Mere præcist er det rettighederne til en 18.000 ord lang artikel om tragedien bragt i magasinet The Esquire, som produceren og Universal Pictures nu har ret til at videreudnytte. Produceren udtaler: »Det er en historie, som skriger efter at blive fortalt på det store lærred, og jeg er ikke i tvivl om, at det vil resultere i en uforglemmelig film«. Krav om dødsdom Historien er som bekendt tragedien om de 331 mennesker, primært skolebørn, der døde i september 2004, efter at 32 tjetjenske terrorister havde angrebet Skole nr. 1 og taget børn, forældre og lærer som gidsler. Nyheden om Beslan-filmen kommer samtidig med, at dommerne er ved at afsige dom over den eneste overlevende af de 32 terrorister, der stormede skolen. Anklageren ønsker den 26-årige tjetjenske tømrer Nurpashi Kulayev dømt til døden.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
-
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
-
Amerikansk ekspert: »Kan de se bort fra, at de sidder med verdens rigeste mand, der beder om flere penge?«
-
Mette Frederiksen terroriserer sin egen befolkning
-
Forsker: Min forskning viser, at det er både virksomt og billigt – men sundhedsvæsnet prioriterer ikke løsningen
-
Michael Jarlner: Ruslands forsvarsministerium har offentliggjort en liste over europæiske og danske virksomheder: »Sov godt«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han var rig. Men boede i et faldefærdigt hus og spiste roer til aftensmad
Lyt til artiklenLæst op af Emil Bergløv
00:00
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00








