Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Ny ballade om Alis Helleland

Alis Helleland har sikret sig seks års løn, hvis hun skulle blive fyret som direktør for Nasjonalmuseet i Oslo.
Alis Helleland har sikret sig seks års løn, hvis hun skulle blive fyret som direktør for Nasjonalmuseet i Oslo.

»Som at vinde i lotto«. Sådan beskriver formand for det norske Stortings Kulturudvalg, May-Helen Molvær Grimstad, den ansættelseskontrakt, som Allis Helleland har fået med Nasjonalmuseet i Oslo.

Allis Helleland er sikret en årsløn på 1,25 millioner (norske) kroner i seks år, uanset om hun skulle blive fyret i morgen, og den slags lukrative aftaler til en offentlig ansat er et meget dårligt signal at sende til borgerne, mener May-Helen Molvær Grimstad. Siden Allis Helleland begyndte på sit nye job 1. august 2007, har kritikken haglet ned over hende. Primært fra hendes egne medarbejdere. Hun beskyldes blandt andet for en alt for egenrådig ledelsesstil, og i februar kritiserede tyve af museets kunstfaglige medarbejdere i et brev til bestyrelsen hendes måde at lede museet på. Hemmelig kontrakt? Nyheden om Allis Hellelands kontraktlige forhold kommer blot en uge efter, at juraprofessor Viggo Hagstrøm trådte ud af Nasjonalmuseets bestyrelse i protest mod Allis Hellelands manglende evne og vilje til at samarbejde med sine ansatte.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her