Bogauktioner på nettet

Auktionerne via nettet foregår ved, at kunderne logger sig ind hos auktionshuset, hvor de betaler med kreditkort. - Arkivfoto: Peter Hove Olesen
Auktionerne via nettet foregår ved, at kunderne logger sig ind hos auktionshuset, hvor de betaler med kreditkort. - Arkivfoto: Peter Hove Olesen
Lyt til artiklen

Alt blev solgt, da auktionsfirmaet Bruun Rasmussen torsdag aften havde premiere på bogauktioner på nettet. I løbet af kort tid blev 104 auktionsnumre solgt for i alt 279.000 kr. Bruun Rasmussen har de seneste år haft stor succes med fysiske bogauktioner i auktionshuset Havnen på Østerbro i København, men fremover vil samtlige bogauktioner enten foregå på nettet eller i auktionslokalerne i Bredgade. »Hvis der er tale om at sælge 'Ordbog over det danske sprog' eller almindelig kunsthistorie, er der ingen grund til, at folk behøver vente på en auktion. Fremover vil vi have netauktioner den første tirsdag i hver måned med omkring 100 numre hver gang«, siger kommunikationsdirektør Sebastian Hauge Lerche fra auktionshuset. To om året Han forsikrer dog, at det på ingen måde er slut med de atmosfærefyldte bogauktioner i København. »Vi vil have to auktioner om året i Bredgade, og her vil vi sælge de mere specielle bøger, som ikke kan præsenteres over nettet. Hvis vi havde haft Dan Turèll-samlingen i dag, ville vi stadig havde solgt den ved en fysisk auktion, og hvis vi sælger H.C. Andersens gamle papirklip, vil det også ske ved en fysisk auktion, men det bliver ikke kun de dyre og fine ting, vi sælger i Bredgade. Det bliver også effekter, som har en særlig historie, og som har krav på at blive præsenteret ordentligt«, siger Sebastian Hauge Lerche. Betaler med kreditkort Auktionerne via nettet foregår ved, at kunderne logger sig ind hos auktionshuset, hvor de betaler med kreditkort. Blandt katalognumrene torsdag var en samling af de første ni årgange af Anders And fra 1949 til 1957. Samlingen gik med 21.000 kr. til fem gange vurderingen. Frederik II's bibel fra 1588 gik til 7.000 kr., næsten det dobbelte af vurderingen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her