Jamie Foxx drømmer om Tyson-film

Jamie Foxx på foto fra marts. Foxx forsøger at sikre sig retten til at lave en film om den amerikanske sværvægtsboksers liv. Foto: AP
Jamie Foxx på foto fra marts. Foxx forsøger at sikre sig retten til at lave en film om den amerikanske sværvægtsboksers liv. Foto: AP
Lyt til artiklen

Sværvægtsbokseren Mike Tyson, der er berømt for ikke alene sine resultater i ringen, men også for at have bidt en stump af Evander Holyfields øre og for at have voldtaget en kvinde, lyder ikke just som en ung Hollywoodstjernes yndlingsrolle.

Men Jamie Foxx, der spillede Ray Charles i ’Ray’ og Muhammad Alis træner Drew Bundini Brown i ’Ali’, har imidlertid Mike Tyson stående øverst på listen over drømmeroller.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her