Fremtrædende kunstfolk: Staten må beskytte museer

Lyt til artiklen

Hvis vi stadig ønsker at kunne se store kunstudstillinger a la Picasso, Cézanne og Giacometti på vore kunstmuseer, må staten stå klar i kulissen og hjælpe med økonomien, såfremt sponsorerne af en eller anden årsag – f.eks. den nuværende finanskrise – trækker sig.

For det nytter ikke noget, at man vænner museerne – og museumsgæsterne – til et vist forbrug og derefter bare lægger armene over kors i krisetider. Sådan lyder bredsiden fra to af dansk kunstverdens toneangivende personer, formanden for Ny Carlsbergfondets direktion, Hans Edvard Nørregård-Nielsen, og Kunstakademiets rektor, Mikkel Bogh.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her