Michael Jackson genopstår på film

Michael Jackson var i færd med at forberede en sidste række af koncerter, da han døde. De skal nu danne rammen om en ny film om superstjernen. Arkivfoto.
Michael Jackson var i færd med at forberede en sidste række af koncerter, da han døde. De skal nu danne rammen om en ny film om superstjernen. Arkivfoto.

Der er stadig salg i Micheal Jackson. Det mener i hvert fald Sony Pictures, der har betalt 60 millioner dollars for at få rettighederne til en ny film om fænomenet Michael Jackson.

Filmen tager afsæt i 80 timers optagelser fra forberedelserne til de koncerter i London, som Micheal Jackson havde planlagt, da han døde. Desuden baserer filmen sig på interview med de personer, der var med til at forberede koncerterne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her