Mette Vibe Utzon. Natasja Crone. Divya Das. Kirsten Palmer. Og Lotte Mejlhede. TV 2's kommende nyhedskanal har foreløbig hentet fire ud af fem kommende værter i DR. Den eneste, der kommer fra egne rækker, er Lotte Mejlhede, der sidste år trak sig fra stillingen som souschef på TV 2/Nyhederne efter Triple A-sagen, hvor TV 2 bragte to indslag om en indvandrerbande fra Vestegnen, der viste sig ikke at eksistere. Siden har Lotte Mejlhede været på barsel, men vender nu tilbage. »Lotte Mejlhede har været en udmærket vært på TV 2 i adskillige år. Hun lavede en fejl sidste år, det tog hun konsekvensen af, og det er dét«, siger TV 2's nyhedschef, Michael Dyrby. Mette Vibe Utzon er i øjeblikket på orlov fra TV-avisens flagskib, 'Søndagsmagasinet'. Hendes vikar er Natasja Crone, som nu også går til TV 2. Ligesom meteorologen Divya Das, der hidtil har serveret vejret i TV-avisen, og Kirsten Palmer, der er vært på P1. »Det er ren girlpower indtil videre. Vi har ikke ansat nogen mandlige værter endnu. Men vi arbejder på det«, siger Michael Dyrby.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Sundhedsstyrelsen går ind i usædvanlig sag på Rigshospitalet
-
»Jeg har aldrig oplevet noget lignende«: Rigshospitalet har sendt tre overlæger hjem
-
»Når du skal finde en mand, skal du ikke vælge ham for udseendet eller pengene. Vælg ham ud fra hans Lipoprotein«
-
Som Garfunkel sagde: »Paul fik royaltypengene, jeg fik pigerne«
-
Så bliver jeg ramt af rådvildheden: Fuck! Jeg skulle have skrevet dem op for længst
-
Lægen sagde: »Du kan ikke opbygge knogler, efter du er fyldt 25 år, det eneste, der kan styrke dine knogler, er medicin«. Er det rigtigt?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Interview
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce