Et kladdehæfte på 10 sider, som Beatles-medlemmet John Lennon tegnede og skrev digte i, da han gik i skole, blev onsdag aften solgt på en auktion i London for 126.500 pund (knap 1,4 mio. kr.). Lennon var kun 12 år, da han lavede de farvestrålende tegninger og skrev digte i hæftet, der blandt andet indeholder et illustreret vers fra den britiske digter Lewis Carroll's værk 'The Walrus and the Carpenter', der angiveligt var inspiration for Beatles-sangen 'I am the Walrus'. Spirende talent Auktionshuset Cooper Owen kaldte hæftet et »levende eksempel på det spirende kunstneriske talent«, der gemte sig i skoledrengen fra Liverpool. En talsmand for auktionshuset ville ikke oplyse, hvem køberen er.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Republikanere reagerer på Trumps træk: Det sender forkert signal til Putin
-
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
-
Snigskytteturisme: Tog velhavende italienere til Bosnien for at skyde på mennesker?
-
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00






