Søndag aften mødes spidsen af dansk film til den årlige Bodilfest for at rose sig selv for en flot indsats og sætte navne på de flotteste af slagsen. Blandt favoritterne er film som 'Drabet', 'Manderlay', 'Adams æbler', 'Nordkraft' og 'Mørke'. Men set fra statskassens synspunkt havde det måske været billigere, om nogle af de festklædte helt havde undladt at filme og i stedet udført andet arbejde. 526 kroner pr billet Hver billet solgt til Lars von Triers film 'Manderlay' måtte staten således af med et tilskud til på 526 kroner til, viser en analyse af den danske filmstøtte foretaget af Center for Analytisk Journalistik, Dicar, for Politiken. Sammenligner man den samlede offentlige støtte til hver enkelt film med antallet af solgte biografbilletter, tegner der sig et tankevækkende billede. Har man set 'Nordkraft', har man modtaget et offentligt bidrag til oplevelsen på 41 kroner. 'Adams Æbler' blev støttet med 27 kroner pr. billet fra kongerigets fælleskasse. Italiensk for begyndere var den billigste Instruktøren Dariusz Steiness' musikfilm 'Charley Butterfly' blev kun set af 365 mennesker. Derfor kostede hver billet staten den nette sum af 19.565 kroner i filmstøtte. Det største tilskud pr. billet for nogen dansk film. Billigst var det at sende borgerne ind at se 'Italiensk for begyndere'. Det kostede kun en krone stykket. Til gengæld var der mange, der tog imod tilbuddet. »Vores film er støttet mindre pr. solgt billet end film i lande som Tyskland og Frankrig. Det er fuldstændig sensationelt, når man tænker på, hvor meget større de landes befolkninger er«, siger administrerende direktør i Det Danske Filminstitut, Henning Camre, der forklarer, at danske film generelt klarer sig bedre og koster mindre i statsstøtte end film fra lande af samme størrelse.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
1
2
3
4
5
6
Vi lægger os alle sammen i senge på steder, hvor der er sket uhyrlige ting
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.