Staten ville ikke. Gyldendal kunne ikke. Og så blev encyklopædiens 20 bind stående på reolen. Bortset fra en cd-rom, der udkom i fjor.
Men så kom Augustinusfonden forbi og efterlod en papkasse med otte millioner kroner. Til oktober bliver encyklopædien lagt ud på internettet.
Der var 3.000 forfattere om at skrive den oprindelige bogudgave.
En glad Lars Boesgaard, leder af Gyldendals fagbogsredaktion, kunne i går meddele, at der nu er oprettet et korps på 300 forfattere og 10-12 fagredaktører, som får til opgave at holde encyklopædiens netudgave løbende opdateret.
Den oprindelige drøm var, at staten skulle overtage forpligtelsen og give den videre som en gave til det danske folk. Så vidt rækker hverken Augustinusfondens donation eller Gyldendals egne midler. 500 kroner om året
Læserne slipper ikke for at betale.
»Et privat abonnement kommer til at koste mindre end 500 kroner om året«. Det får du da ikke nogen til at betale, så længe det er gratis at gå på Google og Wikipedia!
»Hør nu her, Wikipedia (det brugerstyrede, uredigerede netleksikon, red.) er fuldt af fejl. Når folk vil have information, de kan stole på, skal de nok søge til encyklopædien. Der har vi noget, andre lande ikke har. Desuden tror jeg, at vores hovedaftagere bliver skoler og andre institutioner. Og for dem bliver prisen utrolig billig«.
Gyldendal regner med, at netadgangen til encyklopædien vil være klar omkring 1. oktober.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
Er det en joke?
-
Elisabet Svane: Pia Olsen Dyhr har lavet en 'Vestager'
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Nu har økonomer regnet og sat tal på regeringens løfter
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00








