Et af maleren Edvard Munchs 'Madonna'-billeder er blevet solgt i Oslo til den hidtil højeste auktionspris for et af hans grafiske arbejder. Litografiet endte på den årlige Munch-auktion med at få hammerslag på 5 millioner norske kroner. Det svarer til 750.000 dollar. Hidtil højeste bud, der også gjaldt en 'Madonna', faldt på Christie's auktioner i New York i 1990. Det lød på 616.000 dollar. Stjålne malerier forsvundet I august 2004 blev de to verdenskendte malerier 'Skriget' og 'Madonna' stjålet fra Munch-museet i Oslo. Flere er blevet anholdt i sagen, men endnu er malerierne ikke fundet. De to malerier har tilsammen en anslået værdi af 700 mio. kr.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce