Befippede bankfolk og måbende forbipasserende så til, da den danske kunstner Jens Galschiøt i dag afslørede sin seneste kreation, en guldkalv, i centrum af den belgiske by Gent. Med guldkalven ønsker den belgiske græsrodsorganisation Netwerk Vlaanders at sætte fokus på, hvad der betegnes som internationale bankers grådighed og uetiske investeringer i våbenindustri og ulande. Optog af gøglere Et optog af dansere og gøglere rullede kalven rundt i Gents fashionable shoppingkvarter og derefter ind i to lokale bankfilialer. »Som almindelige mennesker sætter vi vores penge ind i bankerne, men at bankerne så derefter formidler disse penge til systemer som i Burma, det bliver vi ikke spurgt om«, siger Galschiøt.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Live: Valget har givet en lang række 'for første gang'. Her er et udvalg
-
Selv JD Vances stol er blevet blå: Her er syv opsigtsvækkende resultater fra valgnatten
-
Få alle resultater fra midtvejsvalget
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
I skal ikke tigge efter andres penge på mine vegne
-
Lincolns ord vækker genklang efter nattens forløsende valgresultat
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen