Yderligere 2,5 mio. kr. til DM i indsamling

Lyt til artiklen

Det er snart to måneder siden, at DM i indsamling løb af stabelen, og nu kan Dansk Tipstjeneste bidrage med yderligere 2,5 millioner kroner, som er kommet ind via donationslodder. Beløbet er givet videre til Indsamlingsorganisationernes Brancheorganisation (ISOBRO), oplyser tipstjenesten. I alt blev der samlet over 38 millioner kroner ind ved DM i indsamling, som støtter forældreløse børn i Afrika.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her