Først krævede Folketingets Kulturudvalg en redegørelse for den kuldsejlede økonomi i HC Andersen showet i Parken af kulturministeren. Men nu sender han den varme kartoffel videre. Kulturminister Brian Mikkelsen (K) kræver nemlig ifølge Ritzau omgående en redegørelse for showet fra fonden og også månedlige redegørelser resten af året. Alt for dyr dame gav underskud Hele miseren kommer af, at HCA fonden fik et tab på 13 millioner kroner på det stort anlagte tv-show, hvor Tina Turner var et af de absolutte trækplastre. Den amerikanske sangerinde fik en million dollar eller næsten seks millioner kroner for sin optræden med to sange sidst i showet. Og siden er det også kommet frem, at HCA Fondens bestyrelse kun havde accepteret et budget på op til halvanden million kroner til at finde et topnavn.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Live: Nu reagerer Mette Frederiksen og Jens-Frederik Nielsen
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce