Jacob Thuesens debutfilm 'Anklaget' fik en fin modtagelse på Berlinalen, da den første gang blev vist for pressen på filmfestivalen som den sidste af de 22 film i konkurrencen om Guld- og Sølvbjørne. Anmelderne klappede af filmen, og mange havde travlt med at diskutere deres indtryk af det fortættede incestdrama på vej ud af Berlinale-Paladset, hvor ordet 'bevægende' blev brugt gentagne gange. Rygter om pris Flere anmeldere gav over for Ritzau udtryk for, at den danske film sagtens kan gå hen og vinde en pris. Der har ellers hidtil ikke været nogen klokkeklare bud på bjørnestatuetterne på filmfestivalen, selv om de politiske thrillere 'Sometimes in April' om retsopgøret efter folkedrabet i Rwanda og 'Paradise Now' om to unge palæstinensiske selvmordbombemænd er blevet nævnt som forsigtige favoritter.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hvis du tror, at ulven er jydernes problem, skal du måske tro om igen
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Salg af lejligheder i københavnsk boligområde kaldes »pinligt og dybt problematisk«
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Da Pia Olsen Dyhr indtog talerstolen, kunne man tydeligt høre, at noget er i gære på Marienborg
-
Da jeg slettede Instagram, stod jeg pludselig med et uforudset problem
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lawand Hiwa Namo
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Debatindlæg af Lise Coermann Mathiesen og Rune Baastrup
Kronik af Sofie Risager Villadsen








