Bond-komponist skoser kolleger

I de gode gamle dage spillede Sean Connery Bond og John Barry leverede musikken. I dag er det mest noget roderi mener veteranen Barry. - Foto: MGM/UA
I de gode gamle dage spillede Sean Connery Bond og John Barry leverede musikken. I dag er det mest noget roderi mener veteranen Barry. - Foto: MGM/UA
Lyt til artiklen

»Jeg ved sgu snart ikke ...«, svarer den 71-årige filmkomponist John Barry det engelske dagblad The Guardian. »Nutidens filmkomponister har ikke noget at sige. De roder bare rundt med noderne«. Barry, der bl.a. skrev musik til 'Mit Afrika' og 'Danser med ulve', modtager lørdag Baftaprisen for sin livslange indsats, der indledtes i 1959 og med de allerførste James Bond-film. Han elsker efterkrigstidens store musikskabere som Bernard Herrmann, Franz Waxman og Miklos Rosza og er fortvivlet over, at så mange producere i dag af indlysende kommercielle grunde vælger at proppe deres film med popsange: »Rent fyld«. Han fortæller også The Guardian, hvorfor han dårligt kunne tænke sig at arbejde på en ny 007-film: »Bondfilmene har ændret sig totalt. De har slet ingen historier længere. Opskriften har overlevet sig selv. Nu træder de bare vande«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her