Den bosniske instruktør Emir Kusturica har fået den prestigefyldte post som præsident for juryen ved Cannes Film Festival, som foregår i dagene 11.-22. maj. Kusturica, har selv vundet de gyldne palmer to gange med 'When Father Was Away on Business' tilbage i 1985 og 'Underground' i 1995. Han deltog også i konkurrencen sidste år med 'Life is a Miracle'. »Min opgave som jury-præsident bliver at fremme det æstetiske og kunstneriske som centrum for begivenheden,« siger Kusturica. Afløser Tarantino Tiden og prisuddelingen vil så vise, hvorledes det kommer til udtryk. Men det er formentlig en lidt anden profil der kommer i højsædet i år, i forhold til sidste år, hvor manden bag blandt andet 'Pulp Fiction', Quentin Tarantino, var formand for juryen. Sidste år gik prisen for bedste film til Michael Moores 'Fahrenheit 9/11'. Camera d Or-formand bliver den iranske instruktør Abbas Kiarostami.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Ny måling: Danskernes tillid til ét europæisk land er femdoblet
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
LISTEN
Leder af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00








