Gasolin runder 111.111 solgte bokse

Lyt til artiklen

Gammel kærlighed ruster som bekendt aldrig og derfor er det næppe heller i sig selv chokerende, at danskerne er gået amok over 'The Black Box' - sættet med 9 album med Gasolin. Men at boxen på knapt et år har solgt 111.111 eksemplarer - salgstallet 26. oktober - er alligevel overvældende. Omregner man tallet til solgte album, er i det forløbne år siden udgivelsen den 24. november i fjor solgt over en million album med Gasolin. Og boxsættet med gruppens 7 studiealbum, et livealbum og en samling af rariteter sælger stadig stabilt. God musik går aldrig af mode.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her