Norsk politi oplyser, at man er tæt på at fange de røvere, som for næsten to måneder siden stjal Ervard Munchs mesterværk 'Skriget' fra et museum i Oslo. Politiet siger, at man har identificeret en gruppe person, som har forbindelse til den flugtbil, der blev brugt under røveriet. »Vi har identificeret nogle individer, og nu mangler vi blot at klarlægge, hvem, der gjorde hvad hvor. Det er som et kæmpe puslespil«, skriver politiet i en erklæring. Flere spor i jagten på røverne Flugtbilen - en sort Audi - blev fundet i udkanten af Oslo, og nu er politiets tekniske efterforskning af bilen gået ind i den afgørende fase. »De tekniske fund vil blive analyseret yderligere, og resultaterne vil formentlig give politiet flere spor i jagten på røverne«, siger politiet. Røverne havde startet en skum-ildslukker inde i bilen, fordi de havde håbet på, at skummet ville fjerne fingerspor og DNA-beviser. Også et andet 'Skriget' røvet Munch-museet har længe været blandt de mest velbesøgte turistattraktioner i Norge - primært pga. 'Skriget'. En anden udgave af 'Skriget' blev stjålet i 1994. Dengang nægtede den norske regering at betale løsepenge, og politiet fangede røverne og fandt maleriet nogle måneder senere.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Forklaringen er simpel, når man spørger til valgsejren: »Der er kun én farve i USA, og det er grøn«
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen