Prinsesse Alexandra er kendt for sin flid. Og mindre end to uger efter meddelelsen om separationen mellem prins Joachim og prinsessen var Alexandra atter trukket i arbejdstøjet - en stramtsiddende beige dragt med brune blomster og høje stilletter - da hun besøgte Galleri NB i Roskilde Gasværk. Det store smil var fremme, og det blev da også til lidt royalt vink til de fremmødte, der var stimlet sammen langs kajen foran restauranten for at se prinsessen. Men det var en usædvanlig tavs prinsesse. Og sikkerhedsfolk og politi holdt pressen så meget på afstand, at det ikke lykkedes at få prinsessen i tale. Det var en udstilling med den litauiske kunstner Vilmantas Marcinkevicius. Han har malet portrætter af de to prinser Nikolai og Felix samt af prinsesse Alexandra, og de blev præsenteret på udstillingen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce