Danmarks store nationalkomponist Carl Nielsen er blevet farfar. En 77-årig amerikaner, Joan Curran, har netop afleveret breve, signerede fotografier og et cerutetui med komponistens monogram til Carl Nielsen Museet i Odense, og materialet dokumenterer ifølge Carl Nielsen-forskeren John Fellow, at hun er komponistens barnebarn, skriver Berlingske Tidende. Lukker huller i Nielsens historie Curran vil ikke grundlæggende ændre vores opfattelse af Carl Nielsen, men hun bidrager til historien om den store danske komponist. »Vi kendte noget af historien, men har af Joan Curran fået fyldt nogle huller ud«, siger Fellow, der er begejstret for mødet med en så nær slægtning til komponisten, der døde i 1931. Ingen krav Joan Curran stiller ingen krav om at få del i en arv efter sin berømte farfar. Tværtimod. Hun kommer frem nu for at få belyst nogle dunkle punkter i sin egen historie og for at give, hvad hun har til Carl Nielsen-historien. Flere børn udenfor ægteskab Det har været velkendt, at Carl Nielsen havde flere børn uden for ægteskab. Men at der var et barnebarn i USA og måske fem oldebørn herhjemme, som endnu ikke er lokaliseret, var ukendt, indtil Joan Curran forleden bankede på døren til museet i Odense. Med sig havde hun blandt andet et brev på dansk, hvis indhold var ukendt for hende. I brevet bekræfter Carl Nielsen, at han er far til Joan Currans far. »Mødet med min farfars land er meget bevægende for mig og har gjort mig glad«, siger Joan Curran.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuMest læste
-
Endelig afgørelse i sagen om Anne Linnets private have på havnefronten
-
Han er en af valgets helt store historier, og sejren kan sige en del om demokraternes fremtid
-
Chef: »Der er altså mennesker, som ikke længere lærer at gøre det her. Det bliver et problem for samfundet snart«
-
Kl. 4 kalder CNN nattens hidtil største chok: Sådan gik valget time for time
-
Anmelder: Det er måske den bedste chokoladekage, jeg har fået i København
-
Under overfladen er det gået endnu mere galt for republikanerne i Texas
1
2
3
4
5
6
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.