Skønhedseksperter blev spurgt, hvilke af verdens berømte kvinder, der er smukkest fra naturens hånd. Og så remsede moderedaktørerne, make up-artisterne, modelbureauerne og fotograferne ellers op af skønne kvinder. Filmskuespillerinden Audrey Hepburn kom ind på en sikker førsteplads. Den amerikanske filmskuespillerinde Liv Tyler og den australske skuespillerinde Cate Blanchett kom på anden- og tredjepladsen, skriver BBC Online. Derefter Angelina Jolie og Grace Kelly klarede top fem, men prinsesse Diana kom ind på en 12. plads. Dansker på top 10 Til gengæld klarede den danske topmodel Helena Christensen sig ind på en niendeplads. Kvinderne er valgt, fordi de repræsenterer naturlig skønhed, har levet sundt, er smukke i det indre og det ydre og har smuk hud og en glød, som udtrykker deres personlighed, lyder det i sponsoren, skønheds- og kildevandskoncernen Evians, formulering.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Obama slår alarm, mens Trump fejrer afgørelse, der vil ændre amerikansk valghandling
-
Det er alarmerende, at en partiformand, der vil være statsminister, kan udvise så ringe dømmekraft
-
Han nægter at lade sig betjene på engelsk, når han går på restaurant i Danmark
-
Kong Carl Gustaf: »Jeg tror ikke, at hun magtede det, der skete«
-
Hver morgen krammede Sinan Türkmens mor ham: »Husk, ikke sige noget om, hvad der foregår herhjemme«
-
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?








