Brad Pitt forberedte sig på sin rolle som den brave Achilleus i Wolfgang Petersens sandalfilm 'Troja' bl.a. ved at bo i et 300 år gammelt stenhus i de maltesiske bjerge - uden aircondition. Det fremgår af et - i øvrigt virkelig fremragende - interview med filmstjernen i det amerikanske magasin Vanity Fair. Han gjorde det for at skabe en fornemmelse i sig om Achilleus' ubodelige ensomhed, hans askese. »Så nævner folk altid det, Laurence Olivier sagde til Dustin Hoffman, da de lavede 'Maratonmanden': »Min kære dreng, hvorfor prøver du ikke at spille skuespil i stedet for? Det er meget enklere«. (Hoffman var ikke gået i seng i tre dage for at forberede sig til at spille en mand med søvnunderskud, red.). Men sådan fungerer det ikke for mig. Vi opgiver vore dagligliv for en stund, når vi laver sådan en film, og det skal ikke nødvendigvis være sjovt eller enkelt. Jeg er ikke nogen stor fortaler for lykke. Jeg synes, den er stærkt overvurderet«. Siger altså Brad Pitt, som dog over for Vanity Fair bedyrer, at han i sit samliv med Jennifer Aniston er »lykkeligere end nogensinde«, hvad det så end betyder.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Redington: Mette Frederiksen ansætter 25 nye ministre. Her får I navnene
-
Han forsvandt ind i sig selv, når han var depressiv, og var en bølle, når han var manisk
-
Som tallene begynder at tikke ind, tegner de et billede af et Iran, som er under ekstremt pres
-
Ekspert: »Umiddelbart er det eneste, USA får ud af det her, højere inflation«
-
Politi affyrer skud: Nu er 47-årig mand anholdt
-
Ukraines forsvar kan miste nøgleleverandør efter lækket samtale
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Debatindlæg af Caroline Wrona Stjerne
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00







