I 2003 benyttede journalister 30.000 gange deres pressekort til at komme gratis ind i Tivoli. Det antal svarer på ingen måde til det antal historier, medierne bragte om haven, mener Tivoli, der nu har besluttet, at pressekortet ikke længere giver gratis adgang. »Vi ser fortsat meget gerne journalister, fotografer, redaktører og andre redaktionelle medarbejdere herinde, men finder det ikke rimeligt at skulle give gratis adgang til andre medlemmer af forbundene«, skriver Tivoli, som nu har lavet et særligt pressekort til 200 udvalgte repræsentanter for medierne.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce